Kategorie
Uncategorized

Co wybrać: krawat, czy muszka?

To pytanie każdy mężczyzna zadaje sobie przed mniejszą bądź większą uroczystością. Obydwa te elementy są świetnym zamiennikiem i urozmaicają garnitury męskie, pasują do eleganckich koszul i najczęściej wymagają  założenia również eleganckiego okrycia wierzchniego. Są to dodatki które podkreślają styl i charakter mężczyzny(nie powinny wybijać na pierwszy plan, a stanowić uzupełnienie stylizacji).Obecnie zarówno muchy jak i krawaty to stały element formalnych, męskich stylizacji bez których nie da się obejść. W zależności od okazji, należy kierować się ustalonymi zasadami ich doboru, pod kątem rodzaju tkaniny, połysku materiału, kształtu i sposobu wiązania.

Muszki jak i krawaty najlepiej dopasować do charakteru spotkania, czy imprezy na którą się wybierasz. W świecie mody przyjęło się, że na formalne spotkania , które odbywają się wieczorem, należy zakładać muchę. To w zasadzie jedyne obostrzenie dotyczące wyboru jednego z tych dwóch dodatków. W pozostałych przypadkach panuje zupełna swoboda, a panowie mogą sami zdecydować, czy założyć muszkę czy krawat. Nie powinniśmy też dopasowywać dodatków kolorystycznie do sukienki Twojej partnerki, to w złym guście. Wasze zgranie powinno polegać na tym, że oboje jesteście ubrani na podobnym poziomie formalności.

Strój, wiek, typ sylwetki i osobiste upodobania – to głównie od tych czynników zależeć będzie wybór.

       Krawat często jest elementem codziennej a nie tylko odświętnej stylizacji. Krawat jest także odpowiednim dodatkiem na eleganckie wyjścia np. do teatru, kolację lub randkę. Ważne aby go odpowiednio dopasować do koloru koszuli, a jego wiązanie uzależnić od rodzaju kołnierzyka. Warto tak nosić krawat, by wyglądał stylowo. By krawat wyglądał dobrze, musi mieć odpowiednia długość. Idealna długość krawata to dokładnie do klamry paska (nie może być za krótki ani za długi – jeśli tak będzie to cała stylizacja będzie wyglądała na niedopracowaną). Krawat nie może być też zbyt szeroki ani zbyt wąski – jego szerokość powinna nawiązywać do szerokości klap marynarki, co wpłynie na pozytywny efekt jak również wyszczupli  sylwetkę (zatuszuje brzuszek, czego nie zrobi mucha).

Krawaty występują w wielu wzorach jak i kolorach i na pewno sprawdzą się na weselach lub przyjęciach, czy też podczas imprezy sylwestrowej. Jeśli chodzi o wyjazd służbowy wystąpienie publiczne czy też rozmowę z klientem czy pracodawcą – w takiej sytuacji lepiej postawić na ciemny i gładki krawat. Decydując się na krawat musimy pamiętać o tym żeby był zawsze ciemniejszy od samej koszuli. Jeśli dobierzemy krawat w kolorze koszuli to efekt będzie niekorzystny. Pamiętać trzeba o właściwej pielęgnacji, krawaty należy przechowywać rozwiązane- dzięki temu nie niszczą się i nie mną. Powinno się je wieszać luźno w pionie.

      Niektórzy panowie omijają muszki szerokim łukiem, twierdząc, że są zbyt eleganckie i poważne. Założenie muszki nie powoduje, że stylizacja staje się bardziej formalna, czy też bardziej elegancka. Ale mucha bardziej przyciąga uwagę niż krawat. Muszka jest obowiązkowym dodatkiem ubiorów formalnych fraka (obowiązuje mucha biała) oraz smokingu (mucha w kolorze pokrywającym klapy marynarki lub czarna). W sytuacjach formalnych do muszki należy nosić koszulę wieczorową z jubilerskimi guzikami lub koszulę z krytą plisą, czyli pasem materiału ukrywającym guziki. Muchę warto założyć do kamizelki (wykonane ze wzorzystych tkanin) oraz świetnie pasuje w komplecie z szelkami(w takim wydaniu zrezygnować można z marynarki i wciąż wyglądać stylowo). Bardzo fajnie wyglądają muchy w stylizacji casualowej, można wtedy zaszaleć z kolorami i wzorami. Możemy ją założyć do swetra jak również do kolorowej marynarki. W tych przypadkach musimy pamiętać żeby mucha nie była z jedwabiu, a bardziej z mięsistych materiałów. Bardzo ważne przy dobieraniu muszki jest to, jaki mamy kształt twarzy (niestety mucha optycznie poszerza twarz, dlatego osoby przy tuszy powinny raczej jej unikać – jeśli jednak upieramy się przy tym rozwiązaniu, warto pamiętać, że im większa twarz, tym okazalsza powinna być mucha i odpowiednio szerszy kołnierz koszuli), oraz to jaka jest szerokość klap w marynarce. Dobrze dobrana muszka powinna zawierać się pomiędzy zewnętrznymi końcówkami oczu a konturem twarzy. Muszki są dużo wygodniejsze niż krawat i pozwalają na większą swobodę ruchów. Istnieją trzy rodzaje muszek męskich- motyl (standardowy rodzaj, pasuje do większości kształtów twarzy), diament (charakteryzuje się zaostrzonymi fragmentami materiału, wystającymi za płaskich krawędzi, nie nosi się jej na co dzień, nadaje się na formalne okazje) i nietoperz (należy do najmniejszych rodzajów muszek, jest wyjątkowo wąska, nadaje każdemu strojowi nowoczesnego i eleganckiego wyglądu).

     Co wybrać: muszka czy krawat? Zwolenników obu tych dodatków nie brakuje .Zależy od osobistych preferencji a także od charakteru wydarzenia, do którego dobierana jest stylizacja, po prostu dobrze bawmy się modą. Warto jedynie pamiętać o tym, że im mniej formalna okazja, tym dodatki mogą być bardziej wzorzyste i kolorowe. Dziś granice pomiędzy tym, co wypada, a czego nie wolno powoli się zacierają – liczy się po prostu dobra zabawa.